Jelenu Kojadinovic, koja je sa svojim muzem Srboljubom i jednogodisnjim sinom u jedrilici od 12 metara preplovila Atlantik i Pacifik, pitale su koleginice u Insitutu za fiziku u Zemunu, gde se zaposlila posle povratka sa Madagaskara, da li je imala frizider na brodu? Kada je kazala da nije, one su uzdahnule i zakljucile da nikada ne bi isle na put oko sveta bez njega!
Ne moze se ta stvar imati na jedrilicama male i srednje klase. Absorpcioni trazi nivelisan horizontalni polozaj, a za kompresioni treba dobar izvor energije, odnosno puno nafte ili benzina, za jednu hladnu Coca Colu.
|
A pitanje vrste gorionika za kuvanje isto postoji. Zbog incidenata sa butanom u jedrilicama, odnosno opasnosti njegovog isticanja i talozenja na dnu korita, sto moze izazvati pri nekoj varnici eksploziju, butan nije energent za kujne jahti.
Taj posao rade petrolejski gorionici.
|
Medjutim, za tako nesto nisam imao para i stvar sam resio na taj nacin, sto sam butanski primus, koji radi na patrone od 190 gr. stavio na jedan kardan (slika) , tako da ostaje uvek u horizontali ma kako se ljuljali. I..., postao je siguran i stabilan sporet. Pazili smo da prvo upalimo i prinesemo sibicu gorioniku, pa tek onda da otvorimo dotok butana.
Stvar je lepo funkcionisala.
Potrosili smo u toku cele plovidbe 25 patrona, ili oko 5 kg gasa, a kuvali smo sve sto smo hteli, bez neke posebne stednje.
"Frizider" nam je bila jedna od komora ispod sedista na dnu korita, a mala elektricna pumpa za vodu, za pranje soversajbne "Juga", sasvim fino je crpela vodu iz kanistra. Tako smo imali i pravu cesmu.
Ona i dan danas radi (slika) !
Povratak
Materijal
Plan
Konopi
Kuhinja
Toalet
Kokpit
Download
Download
Mala galerija karata
Brodski Dnevnik
Podaci
Posada
Priprema
18. Juli 1989.
Jedrenje nocu
Stresovi
A koliko to kosta?
Rezime
Pitali ste...?
Uvodna strana
|