Serbian
pioniri fotografije 
pioneers of photography
 
*

Nisefor Nieps

Joseph Nicéphore Niépce 
(1765-1833)
 
Istrazivaci su otkrili da Nisifor Nieps (Nicephore Niepce) isprva nije tezio da fiksira sliku u kameri obskuri vec je nastojao da samostalno otkrije tajnu litografskog procesa koji je pronadjen krajem 18. veka, a u prvim godinama narednog veka bio veoma cuvana tajna povlascenih stampara - litografa. Kad mu to nije uspelo, on se okrece kameri obskuri i zapocinje eksperimente sa solima srebra, u zelji da svetlost crta umesto njega. Ali ni tu, isprva, nije bilo uspeha. Vrseci i dalje svoje opite, utvrdio je da neke vrste smola ocvrscavaju na svetlosti i ostaju nerastvorljive, dok se neosvetljene lako rastapaju u rastvaracima. Nieps zapocinje novi proces sa jednom vrstom finog judejskog bitumena rastvorenog u ulju lavande. Taj rastvor on je prevlacio preko lista stakla, bakra ili tvrdog kalaja (kositra). Tanak sloj ocvrslog bitumenskog rastvora pokazivao je osobinu da se na svetlosti stvrde i pobeli, a upravo je tu njegovu osobinu iskoristio N. Nieps. 
Koristeci se tim hemijskim postupkom, koji je nazvao heliografija, i kamerom obskurom, N. Nieps je snimio prvu uspelu fotografiju - prvu na svetu - 1826. godine.
 
Žozef Nisefor Nieps (rodjen u Šalonu na Seni) po očevoj i majčinoj liniji vukao je korene iz tzv. "plemstva plašta". Obrazovanje mladog Nipesa započelo je u desetoj godini uz pomoć jednog sveštenika, kućnog učitelja. Potom je nastavio svoj rad kao nastavnik u jednom katoličkom konviktu, nekoj vrsti zavoda za mlade učenike teologije. Godine 1788. otisao je u vojsku, u rat protiv Sardinijske i Napuljske kraljevine. Vratio se u Burgonju, predačkom domu, 1801. godine i posvetio različitim oblicima naučnih istraživanja.  

 
Prva fotografija na svetu, nastala 1826. na sloju judejskog asfalta (bitumena).
*
Louis Jacques Mandé Daguerre 
(1787-1851)

Luj Dager

 
Luj Dager (Daguerre) nije izumeo fotografiju, kako se to, cesto, nekriticki navodi, ali ju je, radeci na njenom usavrsavanju, ucinio popularnom, i svojom. Doznavsi detalje Niepsovih otkrica, uortacio se sa njim, i preuzeo njegov proces. Ubrzo ga je napustio jer je otkrio poboljsanja ako koristi srebro umesto bitumena. Dagerov nacin razvijanja posrebrenih ploca u zivinoj pari bio je originalan, ali radni proces je bio nesumnjivo utemeljen na znanjima koje je on preuzeo od Niepsa. Ceo proces zahtevao je dosta komplikovan postupak u pet etapa: prepariranje, senzibilizacija, ekspozicija, razvijanje i fiksiranje. Za dobijanje slike koristio je kameru opskuru. 
Kao rezultat dobijena je pojedinacna slika u pozitivu - dagerotipija. Bila je vidljiva samo pod izvesnim uglom u odnosu na izvor svetlosti. Slika je bila obrnuta, kao u ogledalu (desno je levo i obrnuto). 
Na zajednickoj sednici Francuskog instituta i Akademije lepih umetnosti, 19. avgusta 1839, fizicar Fransoa Arago izvestio je prisutne naucnike o otkricu dagerotipije i taj datum se uzima kao rodjendan fotografije.
*

Henri Foks Talbot

William Henry Fox Talbot 
(1800-1877)
 
Gotovo istovremeno kada su Nieps i Dager postavljali temelje procesu fotografije u Francuskoj, u Engleskoj je jedan zemljoposednik, Henri Foks Talbot, strpljivo eksperimentisao sa solima srebra i kamerom obskurom. Za razliku od drugih pionira fotografije, Talbot je vec na pocetku rada sebi postavio jasan cilj. Isporobao je razne materijale i kada se konacno odlucio za hartiju kao podlogu slike, ubrzo je dosao do uspeha. 
Iako su prve tako dobijen slike bile nesavrsene, i daleko manje ostre od dagerotipije, ali je zato imala drugu prednost - mogla je da se umnozava u neogranicenom broju primeraka. Time je Foks Talbot je ceo svet i otkricem negativ-pozitiv procesa, postavio temelje na kojima stoji savremena fotografija. 
Talbot je snimao vedute i panorame Londona i Pariza, i vec 1844. izdao je prvu knjigu "Olovka prirode" sa originalnim talbotipijama.

Home
Aktuelno
NCF
Istorija
Leksikon
Arhiv
E-mail

FOTOgram has been online since May 1997. This issue updated: Okt, 20, 2003.
Copyright (c) 1997-2003 G. M. All rights reserved. Original version transmitted from Beograd, Serbia, Yugoslavia.