NCF
nacionalni centar za fotografiju   

beograd, obilicev venac 10, 011/331-113 
   
Priznanje Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji
* 
U cilju vrednovanja stvaralackih dostignuca, izlozbi, izdanih dela, i manifestacija u mediju fotografije koja svojim umetnickim, istoriografskim, naucnim ili strucnim rezultatima doprinose utemeljenju fotografske bastine u srpsku kulturu, i koja su animirala kulturnu javnost do sirokih razmera i ostavila trajan pecat u godini za koju se dodeljuju - Nacionalni centar za fotografiju ustanovio je 7. februara 1997. godine, priznanje Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji. 
* 
.
NAGRADA za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji 1997.
* 
Nacionalni centar za fotografiju u Beogradu, na sednici 9. januara 1998. ustanovio je nagradu za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji. Za Dogadjaj 1997. godine - Upravni odbor NCF proglasio je izlozbu i knjigu 
 
MILAN JOVANOVIC, FOTOGRAF 
Izlozba je odrzana tokom maja i juna 1997. godine u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu, a istoimena monografija objavljena je u izdanjima SANU, i promovisana na otvaranju izlozbe, 23. maja 1997. 
Autor izlozbe i monografije je Goran Malic istoricar fotografije. 

Obrazlozenje:

Monografija "Milan Jovanovic, fotograf" predstavlja krupan doprinos istrazivanju fotografije kod Srba. Milan Jovanovic je sagledan prevashodno kao likovni stvaralac, kroz komparativna proucavanja pojava u fotografiji i u likovnoj umetnosti u Srbiji, kao i u odnosu na stepen razvoja fotografije u Evropi na prelomu dva veka. 
Autor projekta, Goran Malic, obradio je sav pristupacan materijal, pri cemu je otkrio i brojna nepoznata dela Milana Jovanovica, pre svega u privatnim zbirkama. Izvrsio je preciznu atribuciju velikog broja fotografskih portreta znamenitih licnosti iz srpske kulture, nauke i umetnosti sa razmedje dva veka, i predlozio kriterijume po kojima ce svakom buducem istrazivacu biti olaksano da prepozna koja dela poticu iz ateljea Milana Jovanovica. Rezultatima svojih iscrpnih analiza situirao je delo Milana Jovanovica u vreme i istorijski prostor. Argumentovano je ukazao na one cinjenice koje to delo odredjuju kao nezaobilazno u celokupnoj bastini srpske kulture. 
Delo fotografa Milana Jovanovica (1863-1944), iako ocenjivano od savremenika kao izuzetno, bilo je potisnuto gotovo citav vek. Izlozbom i monografijom ono je na najbolji nacin predstavljeno celokupnoj strucnoj, kulturnoj i opstoj javnosti. Obradom i interpretacijom dela stvorene su mnogobrojne mogucnosti za nastavak multidisciplinarnih istrazivanja srpske fotografije u celini, buduci da Milan Jovanovic nije bio samo fotografski hronicar jednog perioda nase novije istorije vec i pokretac mnogih novina u srpskoj fotografiji svoga doba. 
Primenjeni metodoloski postupak u studiji o delu MIlana Jovanovica ukazuje na mogucnosti novih tumacenja fotografije. U buducim istrazivanjima fotografija ne moze biti sagledavana samo kao dokumentarni vizuelni zapis, vec i kao medij cija su dela dostojna estetskog ispitivanja. Takav postupak bice primenljiv na opuse i drugih fotografskih autora, ili razdoblja u nasoj fotografiji - cime monografija "Milan Jovanovic, fotograf", dobija i dodatnu vrednost, predstavljajuci znacajan doprinos i teorijskoj misli u fotografiji kod Srba. 
*
NAGRADA za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji 1998.

Jednoglasnom odlukom za Doga|aj godine u srpskoj fotografiji za 1998,  proglasava se  delo 

Katalog FOTOTEKE SANU, 1841-1947 
Delo su priredile gospodje Gordana Zujovic i Gordana Radojcic-Kostic. Glavni urednik dela je akademik prof. dr Niksa Stipcevic, a izdavac dela je Biblioteka Srpske akademije nauka i umetnosti. 

Obrazlozenje: 

Katalog Fototeke SANU 1841-1947, (izdanje Biblioteka SANU, 1998), jeste dokument jedinstvene tematski celovite, i do sada jedine muzeoloski oblikovane zbirka fotografskih portreta u Srbiji. 
Ovo delo sadrzi izbor od do sada pronadjenih fotografija - ukupno 476 - fotografskih portreta, kao i grupa, clanova Drustva srpske slovesnosti i Srpskog ucenog drustva, zatim pocasnih clanova Srpske kraljevske akademije i clanova SAN, u rasponu izmedju delovanja ovih drustava, odnosno Akademije, od 1841. do 1947. godine.  
Pored kulturoloskih i istorijskih dometa znacajnih za opstu kulturnu istoriju, knjiga je dragocena i za istoriju srpske fotografije jer donosi reprodukcije portretnih dela cele jedne plejade fotografa i fotografskih ateljea, od kojih su mnoga prvi put dostupna javnosti. 
I kataloski deo ove knjige je prava riznica podataka, cesto novih i nepoznatih nasoj istoriografiji.  
Treba istaci da ukupnoj vrednosti dela doprinose i besprekorne foto-reprodukcije sa ocuvanim integritetom fotografskog originala (stamparija Publikum), kao i zapazena likovna oprema Dobrila Nikolica, sa istaknutom romanticarskom notom, sto i prilici istorijskom karakteru ovog dela. 
*

NAGRADA za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji 1999.
 
Jednoglasnom odlukom za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji za 1999,  proglasava se Internet-akcija  

Who is next? (Ko je sledeci) 
organizovana na inicijativu g. Aleksandra Antica, u toku agresije, 1999. godine.  

Obrazlozenje: 

Aleksandar Antic je u odlucujucem trenutku, koristeci savremeno sredstvo komunikacije - Internet, okupio veci broj fotografa i njihove fotografije plasirao putem veb-sajta Who is next (Ko je sledeci?) nasoj i svetskoj javnosti. Blagovremeno slikom informisici javnost o dogadjanjima i posledicama agresije doprineo je prodiranju istine u svet.  
*

NAGRADA za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji 2000.
* 
Jednoglasnom odlukom za Dogadjaj 2000. godine u srpskoj fotografiji, proglasava se izlozba starih fotografija i prateca publikacija  

IZMEDJU TRADICIJE I MODE : Odevanje beogradskih Jevreja krajem XIX veka i u prvoj polovini XX veka 
autora gdjice Ide Labudovic, diplomiranog etnologa-antropologa. 
Organizator izlozbe i izdavac publikacije je Jevrejska opstina u Beogradu, a izlozba je odrzana u Etnografskom muzeju u Beogradu. 

Obrazlozenje: 

Izme|u tradicije i mode: Odevanje beogradskih Jevreja krajem XIX i u prvoj polovini XX veka - izlozba i publikacija u izdanju Jevrejske opstine u Beogradu, jeste dokument jedinstvene tematski celovite, muzeoloski oblikovane i do sada neobradjivane zbirka fotografija na slicnu temu, u Srbiji. 
Izlozba je sadrzala 300 originalnih fotografija iz epohe koju obradjuje, a publikacija sazeti izbor - fotografskih portreta ili grupa, snimljenih u rasponu od 1880. godine do pocetka Drugog svetskog rata. 
Kataloski deo ove knjige je prava riznica podataka, cesto novih i nepoznatih nasoj istoriografiji. Pored kulturoloskih dometa znacajnih za opstu kulturnu istoriju, izlozba i prateca publikacija dragocene su i za istoriju srpske fotografije jer su otkrile celu jednu plejadu fotografa i fotografskih ateljea, od kojih su vise od 30 imena, ili naziva ateljea, bili nepoznati literaturi. 
*

NAGRADA za Dogadjaj godine u srpskoj fotografiji 2001.

?
  

FOTOGRAM, 28. 8. 2001.
ncf | home | mail