FOTOGRAM izdanja
*
 
Prva knjiga o tehničkoj istoriji fotografije na srpskom jeziku 
(od 1839. do danas!)
*
PROMOCIJA 27. sept. 2001 u 12:00 sati u Galeriji nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti, 
Beograd, Djure Jaksica 2.
*
Prikaz u Politici, 3. XI. 2001
*
Prikaz u casopisu Refoto, 
br. 6, 2001
*
Prikaz u Dnevniku (N. Sad), 
15. 01, 2002
nabavka knjige
Goran Malić 
SLIKE U SREBRU : Predistorija i tehničko-tehnološka evolucija fotografije  
u XIX veku i prvoj polovini XX veka 
Fotogram, Beograd, 2001. (192 str; 78 ilustr; 201 x 140 cm; ćirilica) 
[rasprodato!]

Recenzenti: 
mr Milan Aleksić, redovni profesor Akademije umetnosti BK u Beogradu   
mr Branimir Karanović, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu   
Strucni konsultanti:  
Mirko Lovrić (za poglavlja 1-6) 
Miroslav Nikoljačić (za poglavlja 7, 8, 11)
 
 
Izazov je kako pomiriti uvreženo verovanje o suštinskoj razlici izmedju tehnologije i umetnosti. Uobičajena je praksa u standardnim istorijama fotografije da se tehnički razvoj medija i kreativna dostignuća najvažnijih fotografa tretiraju kao dva suštinski različita pitanja. Goran Malić u svojoj knjizi prihvatio je takvu podelu i on se ovde bavi tehničkim pitanjima kao što su: razvoj optičkog stakla, fiksiranje slike, prenosivi fotoaparati za amatere, panhromatske emulcije, itd. Sve teme ostaju u okviru tehničko-tehnološkog domena i razmatrane su hronološki od predistorije pa do Haselblad kamere. Bez obzira na orijentaciju ka tehnologiji, tekst se čita lako i sa interesovanjem a da pri tom omogućava i selektivno pristupanje temama počev od hemijskih izuma pa do prepiske medj braćom pronalazačima. Struktura knjige nas izvanredno vodi kroz istoriju dodirujući i balansirajuci naučne pojmove ali i licna imena i dogadjaje. Ovakva lakoća pokrivanja problematike je očigledna posledica Malićeve izvanredne informisanosti i poznavanja teme.   

(Iz recenzije prof. Milana Aleksića)
nabavka knjige
Iz sadržaja:  
  
  • I   Predistorija fotografije. Zablude o otkriću kamere opskure. Razvoj optičkog stakla. Usavršavanja i oblici kamere opskure. Alat naučnika i umetnika. Čarobna lampa. Druga crtačka pomagala. Hemijska otkrića.
  • II  Vreme inkunabula. Najraniji pokušaji fotografije. Eksperimenti braće Nieps. Prva fotografija na svetu. Ugovor Niepsa i Dagera. Luj Dager i fotografija na metalu. Rodjendan fotografije. Prvi portreti.
  • III Doba fotografije. Henri Foks Talbot. Fotogenični crteži. Kako sačuvati sliku. Borba za prvenstvo. Nezavisni pronalazači fotografije na hartiji. Modifikacije talbotipije.
  • IV   Fotografije na staklu i filmu. Staklo kao podloga. Belančevine na staklu. Postupak sa mokrim kolodijumom. Suve želatinske ploče. Fotografija na filmu. 
  • V   Evolucija fotografske opreme. Dager-Žiru kamera. Sočiva. Volkotova kamera. Kamera Foigtlendera sa objektivom Pecvala. Oprema fotografa u vreme kolodijuma. Namenske i specijalne kamere. Kamere za amatere. Detektivske kamere. Fotografija bez čekanja. 
  • VI   Oblici primene fotografije u 19. veku. Stereofotografija. Vazdušna, podzemna i podvodna snimanja. Snimanje pokreta. Razloženi trenutak. Hronofotografija. Balistički fotoeksperimenti. Fotografija u štampi. Kolotipija. Fotogravura. Autotipija.
  • VII   Razvoj fotografije u boji. Principi analize i sinteze svetlosti. Prva fotografija u boji. Filter-stakla. Panhromatske emulzije. Inovacije i usavršavanja procesa. Autohrom. Agfacolor i Kodachrome.
  • VIII   Putevi fotografske optike. Period aplanata. Anastigmati. Objektivi na rasklapanje. Tripleti. Planar i Tessar. Nestandardni objektivi. Teleobjektivi sa ogledalom. Zum-objektivi.
  • XIX   Razvoj veštačkog osvetljenja. Oksi-hidrogenska svetlost. Bengalska vatra. Magnezijum. Vaku-blic. Gasne lampe. Električna svetlost. Bunsenova baterija. Dinamo-mašina. Bogen-lampa. Fotoflud i nitrafot sijalice.
  • X  Evolucija fotografske hemije. Fizičko i hemijsko razvijanje. Alkalni razvijači. Metol i hidrohinon. Kombinacije razvijača. Fiksirna sredstva. Desenzibilizovanje. Hemija fotografskih papira.
  • XI  Fotografska tehnika posle 1880. godine. Standardizacija fotomaterijala. Nemačka fotoindustrija. Kino film (35 mm, i 16 mm). Kamere malog i srednjeg formata. Dvooke refleksne kamere. Kamera Haselblad. Instant-fotografija. Fotoindustrija u Sovjetskom savezu i u Jugoslaviji.

  •  

    Prilozi:  
      Napomene u tekstu  
      Fotografske tehnike i tehnologije  
      Hronologija otkrića u fotografiji  
      Istorijski pregled fotografskih formata  
      Literatura  
      Sažeti registar imena i pojmova

    nabavka knjige >>>
      Beograd 
    • Izdavač "Fotogram" (011-354-8655) fotogram@beotel.yu
    • Knjižara "Stubovi kulture", Trg Republike 5, (011/3281-851)
    • Knjižara " Papirus", Terazije 12, (011/688-368)
    • Knjižara "Plato", Akademski plato 1, (011/639-121)
    • Knjižara "Plato XL", Knez Mihailova 48
    • Knjižara "Inicijal", Knez Mihailova 35, (011/639-232)
    • Galerija "Singidunum", Knez Mihailova 40, (011/185-323)

    • "Nikon", Vuka Karadžića 7a, (011/630-153)

    • "Centro Foto", Maršala Birjuzova 9, (011/632-692) 

    • Novi Sad  

    • Knjižara "Most", Zmaj Jovina 22 (021/529-899)
    • Internet 

    • Internet knjižara Online Bookstore  http://www.knjizara.com
    • Internet knjižara Online Bookstore  http://www.gerila.com
    • Ostali oblici prodaje 

    • Kupovina više primeraka - uz rabat
    *
    recenzije:

        Mirko Lovrić:
      • Pojavilo se prvo domaće delo koje na pregledan, jasan i izuzetno stručan način razmatra skup okolnosti i celokupan naučni ambijent - sve ono što je omogućilo ne samo pojavu već i dalji tok razvoja fotografije. Autor dela (...) detaljno je objasnio kako su i kada otkrića u optici i hemiji, a zatim i razvoj fotografske industrije, omogućili dalji napredak i uspon mnogobrojnih oblasti fotografije, od kamere opskure, preko niza za fotografiju specijalizovanih oblasti, do fotografije u boji. 
      • Budući da je delo pisano uz očevidan oslonac na odgovarajuću nauču aparaturu, teoretičari i studenti umetnosti naći će u knjizi validna objašnjenja, izvorište i putokaz za novi pristup vrednovanju fotografije. Takodje, svi koji praktikuju fotografiju u kreativnom smislu, ili naprosto žele da budu dobro obavešteni, dobiće odgovore na gotovo sva glavna pitanja o njenoj tehničko-tehnološkoj genezi. (...) Zapanjujuće je da literatura na srpskom jeziku o fotografiji (a i na jezicima naroda bivše Jugoslavije), u celokupnoj svojoj istoriji dugoj vek i po, nije imala delo sličnog karaktera. Stoga ono, kao pionirski poduhvat, zaslužuje još veću pažnju. (...) Pisano jasnim i veoma kultivisanim strukovnim jezikom, popunjava znatnu prazninu u oblasti istorije i teorije fotografije i predstavlja dragocen prilog našoj kulturi.

      • * 
        M. Lovrić, Fotografija: PIONIRSKI PODUHVAT, Politika, Beograd, 3. novembra 2001, III. (Nauka, kultura, umetnost). (odlomak) 
        *

        Miroslav Nikoljačić:  
      • Konacno su studenti akademija i fakulteta, na kojima se izucava fotografija, dobili odgovarajuci udzbenik, a zaljubljenici u fotografiju, koji nisu samo "klik" amateri, zanimljivo informativno stivo, koje ce, sasvim sigurno, prosiriti mnoge fotografske horizonte.

      • U svoju knjigu Slike u srebru: predistorija i tehnicko-tehnoloska evolucija fotografije u XIX veku i prvoj polovini XX veka (Fotogram, Beograd, 2001), autor Goran Malic "ubacio" je neverovatan broj podataka iz svih oblasti fotografije koje je obradjivao. Pri tom je sasvim sporedno da li je pogled citaoca na strani koja svojim sadrzajem tretira fotografiju istorijski, ili se, pak, zaustavio na poglavlju o tehnicko-tehnoloskom razvoju. Bez obzira na cinjenicu da knjiga prosto "vrvi" od interesantnih i preciznih detalja, koncipirana je tako da citalac uvek ima tacnui predstavu o poglavlju gde je trenutno lociran. 
      • Autor je obradio evoluciju fotografije u XIX veku i u prvoj polovini XX veka. Kako fenomeni svetlosti i zakonitosti njenog prostiranja postoje i pre ovog perioda, autor je u prvom poglavlju "Predistorija fotografije" zasao i u neke ranije periode. Dalja poglavlja govore o pocecima fotografije u XIX veku, evoluciji fotografije u boji, razvoju optike, vestackog osvetljenja i tehnologije obrade materijala, da bi u poslednjem poglavlju bio dat sazet prikaz fotografske tehnike sa stanjem foto industrije, zakljucno sa 1950. godinom.
      • Posebnu vrednost ove knjige cini poslednjih dvadesetak stranica na kojima radoznali citalac, a ova knjiga ce takvih imati dosta, nalazi sistematizovano slozene preglede termina vezanih za fotografske tehnike i tehnologije, hronologiju otkrica u fotografiji, pregled fotografskih formata (u XIX veku), spisak koriscene literature, kao i indeks imena i pojmova. 
      • Napomenimo na kraju jos dve cinjenice:
      • Autor je svoje bogato iskustvo iz oblasti o kojoj knjiga govori, prijatno, lakim stilom i izvanredno citljivim tekstom obradio i rasporedio duz nekih 190 strana knjige.
      • No evolucija fotografije nije stala 1950. godine. Naprotiv, posle ovog perioda evolucija ide geometrijskom progresijom, a autor, ako zeli da njegovo delo o materiji koja je bila predmet knjige, bude zaokruzeno, duguje citaocima slicnu materiju i o drugoj polovini proslog veka, naravno, u jednoj novoj knjizi.
      • M. Nikoljacic, GORAN MALIC: SLIKE U SREBRU, Refoto, Beograd, 6, 2001, 11. (odlomak)


        Borivoj Mirosavljević: 
      • Jos je Emil Zola, stari zaljubljenik u fotografiju, govorio: "Ne mozete tvrditi da ste nesto stvarno videli dok to niste fotografisali". A Goran Malic, autor nedavno izasle knjige o fotografiji "Slike u srebru", u predgovoru svoga dela, zastupa slicnu tezu: "Da bi se neko oslanjao na sopstvene stavove, trebalo bi da ih, najpre, ima. A da bi ih izgradio morao bi prethodno da savlada faktografiju o svojoj oblasti." Maliceva knjiga je upravio i namenjena onima kojima manjka fotografsko iskustvo i pruza im sansu da na najbolji nacin upoznaju genezu medija koji nosi epitet epohalnog otkrica 19. veka.
      • Potreba da se napise ovakva knjiga, napominje autor, proistekla je iz pitanja da li se moze dostici vrh jedne stvaralcke discipline ako se ne znaju odgovori na elementarna pitanja iz njene povesti?
      • U pokusaju da odgovori, Malic je napisao zanimljivo stivo u kojem ce moci ponesto da nauce i oni koji su do sada bili ubedjeni da im je oblast fotografije dobro poznata. On je znalacki podelio istoriju fotografije u tri razdoblja (predistoriju, vreme inkunabula i doba fotografije), i ogranicio se na period do 1950. godine jer se, po njegovom misljenju, sa tom godinom zavrsava period tehnicko tehnoloske istorije medija fotografije.
      • Mnogi autori koji su sticajem okolnosti zasli u istoriju fotografije (medju kojima su i mnogi profesori na nasim akademskim katedrama), u nedostatku verodostojnog izvora podataka iz istorije i tehnologije fotografije, sluzili su se improvizacijama i netacnim tvrdnjama. Mnogo je dilema koje ima otklanja zlatna knjiga "Slike u srebru". Autor se pobrinuo i na veoma pristupacan nacin objasnio bezbroj postupaka od heliografije, dagerotipije, kalotipije-talbotipije, niepsotipije, ambrotipije, panotipije, aristotipije, ferotipije, platinotipije, oleotipije, karbrotipije, autotipije... pa sve do najsavremenijih fotografskih postupaka. On i sam kaze da knjiga ne daje odgovore na sva pitanja pa zato citaocu stavlja na raspolaganje bogat spisak literature u kojoj, oni koji se za fotografiju vise interesuju, mogu da pronadju nova saznanja.
        B. Mirosavljevic, Nove knjige: ETIKA (FOTOGRAFSKOG) VIDJENJA: Goran Malic: Slike u srebru: Fotogram, Beograd, 2001, Dnevnik, Novi Sad, 15. 01. 2002.
     
    Home
    Ostala FOTOgram izdanja | Aktuelno | Pitanja
    Istorija
    Istraživanja
    NCF
    Leksikon
    E-mail
     

    FOTOgram has been online since May 1997. This issue updated: Apr, 03, 2007.

    Copyright (c) 1997-2007 by G. M. All rights reserved. Original version transmitted from Beograd, Srbija.