*
Dan Nacionalnog centra za fotografiju
Beograd
*
Svečanost povodom deset godina postojanja NCF (1992-2002)
*
*
Konak kneginje Ljubice, Beograd, Knez-Sime Markovića 8,
sreda, 5. juna 2002. u 11:00 h
*

PROGRAM SVEČANOSTI
*
*
I deo:
*
Muzička tačka
MERZ, Kapricco na temu Carla Marie Webera
Izvodi:
Vladan Stojiljkovic, gitara
student Akademije umetnosti u Novom Sadu
*

*
Uvodna reč: Goran Malić, predsednik NCF-a
*
 

Povelje NCF:

     
    *
    Povelja za fotografsku inovaciju
    *
  • Aleksandar Kujučev, umetnik fotografije (obrazloženje)
*

    Povelja mediju informisanja

  • Danijela Purešević (obrazloženje)
  • Redakcija za kulturu RTS, emisija "Metropolis", (obrazloženje)
*
 
 
II deo:

Proglašenje DOGADJAJA GODINE u srpskoj fotografiji za 2000.

*

Izložba i prateća publikacija

    Retrospektiva Branibora Debeljkovića : Prvih šezdeset pet godina,
    Povelje organizatorima: Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović" u Čačku, Foto kino klubu Čačak, i "Informi", Čačak.
    (obrazloženja)
*
III deo:

Proglašenje dobitnika
Nagrade za životno delo u oblasti fotografije za 2001. g.

dobitnik je
MIRKO LOVRIĆ
*
(obrazloženje | biografija)
*

u programu učestvuju:
Goran Malić, predsednik NCF-a,
prof. mr Branimir Karanović, poredsednik zirija za Nagradu za životno delo
g-dja Jasna Marković, sekretar NCF, voditelj programa
*

  • čestitanja
  • coctail
*
Obrazloženja za priznanja i nagrade
*
Priznanja institucijama i ličnostima
Nacionalni centar za fotografiju, povodom  svoga Dana  odaje priznanje ličnostima i institicijama koje su pomogle rad Centra, i doprinele razvoju i afirmaciji srpske fotografije u celini.
*
Kulturni centar Beograda,
za permanentan doprinos afirmaciji fotografije Kulturnom centru Beograda, u cijim se galerijskim prostorima u duzem proteklom periodu izlazu dela fotografa i afirmise medij fotografije, ne samo predano vec i vrlo selektivno, sto je od neprocenjivog znacaja za ovaj medij.
*
Akademija umetnosti BK, Katedra za fotografiju
Akademija umetnosti BK je osnivanjem Katedre za fotografiju, 1996, do danas uspostavila jos jednu ravan u visokoskolskom oblikovanju mladih stvaralaca u oblasti fotografije. To je, do sada, jedina Katedra za fotografiju u Jugoslaviji, a njen program, kao i ceste manifestacije studenata Akademije u javnosti, svedoce o postignutom visokom strucnom kontinuitetu, u skladu sa svetskim normama u savremenoj fotografskoj edukaciji.
*
Gospodin Svetislav Dragović
Gospodin Dragović vise od 40 godina pise o razlicitim fotografskim temama: drustvenim i tehnicko-tehnoloskim. Prve tekstove je objavio 1957. godine u Beogradskom objektivu i od tada do danas daje doprinos na tom polju. Medju prvima je predstavljao, razjasnjavao i tumacio inovacije iz sveta fotografske tehnike i tehnologije i doprinosio popularizaciji fotografije.
*
Refot B, dir. Slobodan Vukadinović,
Firma REFOT-B, poznata kao zastupnik i serviser "Nikona" za Jugoslaviju, u svom radu permanento doprinosi razvoju fotografije: sponzorisanjem izlozbi, osnivanjem galerije "Nikon" i pokretanjem fotografskog casopisa Refoto. U svemu tome odlucujucu ulogu ima osnivac i direktor Refota-B, g. Slobodan Vukadinović, spiritus movens te akcije.
*
*
*

*
Priznanje za inovaciju
Upravni odbor Nacionalnog centar za fotografiju ustanovio je priznanje koje prati aktuelnu produkciju u sferi fotografije i vrednuje inovativni doprinos u fotografije. Novoustanovljeno priznanje odnosi se na manifestacije održane, ili objavljene, u protekloj kalendarskoj godini.
Za proteklu godinu priznanje u obliku povelje dobio je:
*
Aleksandar Kujučev
Gospodin Kujučev, umetnik fotografije iz Beograda, izlozbom Forever - odrzanom u galeriji Kulturnog centra Beograda u januaru 2001. godine, pokazao je osoben autorski pristup, inovativan doprinos i podsticajna resenja u otkrivanju izrazajnih mogucnosti medija fotografije.
*
*
*

*
Priznanje za informisanje
Upravni odbor Nacionalnog centar za fotografiju ustanovio je priznanje koje prati rad likovnih kriticara / novinara / urednika ili medija koji informisu o fotografiji. Priznanje se odnosi se na dela / clanke / emisije objavljene u proteklih nekoliko godina.
Priznanja u obliku povelje dobili su:
*
Danijela Purešević
Gospodja Purešević pokazala je svojim kriticarskim i novinarskim delovanjem znacajno interesovanje, pored ostalih kulturnih delatnosti, i za medij fotografije. Objavljujuci kriticke stavove, priloge za istoriju, pisuci predgovore za kataloge ili otvarajuci izlozbe fotografija - ona je ne samo u okviru svoje profesionalne delatnosti, vec i licnim angazmanom, dala, i daje, podsticaj reafirmaciji strucnog vrednovanja fotografije u nas.
*
Redakcija za kulturu RTS, emisija "Metropolis"
Redakcija za kulturu Radio televizije Srbije, kroz emisiju "Metropolis", prati, pored ostalog u beogradskoj kulturnoj panorami, i mnoga zbivanja u sirokoj oblasti fotografije. Svojim kritickim prilozima i osvrtima svedoci o tim dogadjajima i daje znacajan prilog ne samo ocuvanju vec i sirenju fotografske kulture.
*
*
*

*
DOGADJAJ GODINE U SRPSKOJ FOTOGRAFIJI 1998.
.
retrospektivna izlozba fotografije i prateća publikacija
Branibor Debeljković: Prvih šezdeset pet godina (1936-2001)
odrzana u Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović" u Čačku, u organizaciji iste galerije,
Foto kino kluba, Čačak i Izdavačkog preduzeca Informa, Čačak.
*
Izlozba i publikacija su dokument jedinstvene zbirke fotografija kroz koje se mogu pratiti mnoga paradigmatska stanovista razvoja u srpskoj fotografiji druge polovine 20. veka. Ukazuju na formalno-stilske promene u razvoju autora, a istovremeno daju i sliku razvoja posleratne srpske fotografije. Pored dometa znacajnih za opstu kulturnu istoriju, dragocene su i za istoriju srpske fotografije jer su upoznale javnost sa mnogim, vecini nepoznatim delima.
*

NAGRADA ZA ŽIVOTNO DELO NCF ZA 2001. GODINU
*
MIRKO LOVRIĆ
*
Obrazloženje:
MIRKO LOVRIĆ  je u umetnickom delovanju dugom pet decenija ostvario raznovrstan opus u razlicitim oblastima fotografije. Na javnoj fotografskoj sceni zapazen je ranih pedesetih godina, i od tada deluje profesionalno u struci. Na pocetku stvaralastva bavio se, paralelno, razlicitim zanrovima primenjene fotografije, a kraci period svog rada posvetio je fotografskoj dokumentaciji i fotozurnalizmu. 
Docnije se njegov izraz usmerava na sistematsko izucavanje i istrazivanje likovnog nasledja, i savremenih umetnickih tokova. Oslonjen na iskustava novih medija, kojima je i sam doprinosio svojim eksperimentalnim zahvatima, fotografije je predstavljao u kontekstu umetnosti, cesto i na teorijskom planu, sto je rezultiralo da se pocetkom sedamdesetih godina nadje medju pobornicima novih umetnickih tokova.
Uvek tezeci ka iskoraku, u neprestanom sukobu sa doktrinarnim idealima mimeticke fotografije, Lovric je pronalazio izlaz u mogucnostima samog medija, pri cemu je otvarao nove probleme, uz stalni nemir i traganje. Tokom svog radnog veka doprinosio je razvoju umetnickog izraza, neposredno ucestvujuci u stvaranju dinamicne, ne samo fotografske vec i sire umetnicke scene. Ucesnik je mnogobrojnih izlozbi, a svojim samostalnim projektima u zemlji i inostranstvu ostvario je neke od paradigmatskih odjeka u savremenoj fotografiji. 
Raznovrsno fotografsko delo Mirka Lovrica ostavilo je snazan trag u svim oblastima fotografije kojima je on svojim izuzetnim pregalastvom doprineo, i jos uvek doprinosi.
*
Ziri za dodelu Nagrade za zivotno delo:
mr Branimir Karanović, s. r, predsednik zirija:
Tomislav Peternek, s. r.
Jovan Despotović, s.r.
mr Petar Djuza, s.r.
Stevan Ristić, s.r.
*

IZVODI IZ BIOGRAFIJE M. LOVRIĆA
*
1935 - Rodjen 26. maja u Lucincima kod Slavonske Požege. Nižu gimnaziju završava u Slavonskoj Požegi 1951.
1951-1956 - Pohadja Školu primjenjenih umjetnosti - odsek za umjetnicku fotografiju u
Zagrebu. (Profesori: V. Susic, M. Fizi, L. Mizner, I. Picelj, Z. Radic, V. Rihter, A. Motika. Pocinje da izlaže. Dobija prvo priznanje - III nagradu na Prvoj medjunarodnoj izložbi umetnicke fotografije u Skoplju 1954. Clan je Foto-kluba Zagreb od 1953.
1956-1961 - Prelazi u Beograd. Studira na grupi za istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu. (Profesori: S. Radojcic, V. Djuric, D. Medakovic, J. Maksimovic-Stojanovic, L. Trifunovic). Diplomira 1961.
Paralelno izlaže. Dobija II nagradu na Bijenalu fotografske umetnosti u Anversu 1958. Clan je Foto-kluba Beograd od 1956. i ULUPUS-a od 1957.
1962-1971 - Posle odsluženja vojnog roka 1963. zapošljava se u Generalnom sekretarijatu
Predsednika Republike gde se do 1971. intenzivno bavi fotoreportažom. U tom svojstvu  obilazi Japan, Indiju, Egipat, Iran, Keniju, Zambiju, Finsku, Austriju, SSSR, Rumuniju, Bugarsku.
Objavljuje prve kritike u listu Borba, 1966.
Izlaže na Bijenalu mladih u Parizu 1967. i prvi put boravi u tom gradu.
1972-1978 - Prelazi u status slobodnog umetnika. Priredjuje prvu samostalnu izložbu u Salonu Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu 1972. Izlaže ciklus Gigantografija - fotografije velikih dimenzija. Vizuelne senzacije snimljene realnosti (muzejski predmeti, skulptura, detalji iz prirode) postupkom fotomontaže transformiše u ekspresivne kompozicije pune jakih emocija i univerzalnih znacenja. Sledece, 1973. godine, samostalno izlaže ciklus novih dela u Galeriji Graficki kolektiv u Beogradu (ista izložba, 1974, preneta u Muzej na sovremenata umetnost u Skoplju). Istražuje nove mogucnosti fotografije. Gradi kompozicije dominantnih sfernih oblika na kojima se reflektuju prostori ispunjeni svetlo-tamnim geometrijskim formama neocekivanih skracenja i pretapanja bliski senzibilitetu opticke umetnosti. Oblici i simboli predmeta i detalja crteža i grafika, dizajniranih i perforiranih hartija u novom poretku transformišu se u virtuelne predele sa elementima kosmickih dimenzija. Predgovor za katalog izložbe piše J. Denegri. Likovni kriticari M. Jovanovic, M. Glavurtic, D. Djokic, S. Bošnjak, S. Ristic, L. Barišic i drugi u svojim osvrtima afirmišu nastupe.
Sa mariborskim umetnikom Zmagom Jerajem 1973, pokrece inicijativu u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, Galeriji suvremene umjetnosti u Zagrebu i Izložbenom paviljonu Rotovž u Mariboru, za organizaciju serije jugoslovenskih izložbi pod nazivom Nova fotografija.
Snima arhitektonske objekte, spomenike kulture, skulpturu u prostoru itd. Saradjuje na izložbama arhitekture, postavkama muzeja, knjigama i publikacijama. Ovu vrstu delatnosti nastavlja i u daljem radu. Intenzivno izlaže i na grupnim likovnim manifestacijama. 
Dobija nagradu za fotografiju na 18. Oktobarskom salonu u Beogradu 1977.
Srece životnog saputnika Vlastu Jecmen, profesora muzike.
1979-1983 - Priredio samostalnu izložbu u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu
1979. Izlaže ciklus Negativ+Pozitiv u kome eksperimentiše sa likovnim mogucnostima svojstvenim iskljuivo fotografiji. Kroz cetiri temata, postupkom koji je primeren fotografiji, uz permanentno udaljavanje od konvencija narativne fotografije stvaranjem optickih aranžmana, montažama i kolažima, istražuje likovne mogucnosti medija. Za istu izložbu dobija nagradu Republickog SIZ-a za kulturu 1980.
Radi fotografije za monografiju Miroslava Šuteja 1981.
Sa rediteljem Stankom Crnobrnjom radi seriju od osam emisija o istoriji fotografije, 
RTV Beograd, 1982.
1984-1989 - Boravi u Parizu u više navrata. Prisutan je na likovnim scenama Francuske
samostalnim izložbama u Ruanu, 1984, Parizu, 1986, Sezanu, 1988. itd. sa kojih radove otkupljuju Nacionalna biblioteka u Parizu, Muzej savremene umetnosti u Ruanu, Gradska umetnicka zbirka u Sezanu.
Inicijator izlaganja kolekcije fotografija medjunarodne umetnicke grupe Junij iz Ljubljane, selektor izložbe dr Lev Menaše. Izložba je nagradjena prvom nagradom na Medjunarodnom bijenalu Mesec fotografije u Parizu 1988. Postaje redovni clan grupe Junij 1989.
Nastavlja da se bavi teorijom i istorijom fotografije. Objavljuje priloge u casopisu Sveske, Društva istoricara umetnosti Srbije, Beograd. Drži ciklus predavanja Uvod u istoriju fotografije na Kolarcevom Narodnom univerzitetu u Beogradu, 1985.
Jedan je od osnivaca Nacionalnog centra za fotografiju u Beogradu, 1992. zatim i njegov  predsednik od 1994. do 2000. i Zasluzni clan.
Jedan od inicijatora i ucesnika simpozijuma posvecenih fotografiji i pojedinim znacajnim umetnicima.
Radi priloge za osam emisija tv-serije Fotograma autora Gorana Malica, na Art televiziji - kanal kulture, Beograd, 1995.
Selektor izložbe Svetlosti, odsjaji, memorije, priredjene u Galeriji Jugoslovenkog kulturno-informativnog centra u Parizu 1996. i Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, 1997. Zastupljen na istorijskoj izložbi Fotografija kod Srba 1839-1989, u Beogradu 1991. i na reprezentativnoj medjunarodnoj izložbi Autoportret u okviru manifestacija Solun - kulturna prestonica Evrope, 1997, itd.
 
*
SAMOSTALNE IZLOŽBE
 1972 - Beograd, Salon Muzeja primenjene umetnosti, Gigantografija, januar
         - Novi Sad, Studentski kulturni centar, 2-9. mart
         - Motovun,  Likovna galerija, avgust
1973 - Beograd, Galerija Graficki kolektiv, 21-30. septembar
         - Valjevo, Narodni muzej  i Dom JNA, 25.oktobar - 4. novembar
1974 - Skoplje, Muzej na sovremenata umetnost, 18-31. mart 1974; 
- Kumanovo, 1975.
1979 - Beograd, Salon Muzeja savremene umetnosti, Negativ+Pozitiv, 24. maj - 19. jun
1980 - Vrnjacka Banja, Kulturni centar, Grad i život - crtacke i fotografske transkripcije
            (sa Aleksejem Brkicem), januar
         - Dubrovnik, Galerija "Marin Getaldic", jul
1984 - Rouen, Centre d‘Art contemporain, A la recherche de l‘espace inconnu serie de
            photgraphies, 6. jul - 1. septembar
1986 - Pariz, Studio Ethel, 18. novembar - 17. decembar
1987 - Mantes-la-Jolie, Bibliotheque Georges Duhamel, 16-29. maj
1988 - Sezanne, Galerie d‘Art de l‘ancien college de Sezanne, 2-28. februar
1989 - Varšava, jun
1998 - Beograd, Muzej savremene umetnosti, Retrospektiva
2001 - Beograd, galerija Haos, Foto-objekat
 
*
NAGRADE
 1954 - III nagrada na I Medjunarodnoj izložbi fotografske umetnosti, Skoplje
1955 - Nagrada Glavnog odbora Narodne tehnike na izložbi Umetnicke fotografije Foto-kluba, Beograd
1958 - II nagrada na Bijenalu fotografske umetnosti, Anvers
1969 - Otkupna nagrada Muzeja primenjene umetnosti na Oktobarskom salonu, Beograd
1973 - Nagrada na Majskom salonu - Eksperiment 5, Beograd
         - Nagrada ULUPUDS-a za fotografiju na Oktobarskom salonu, Beograd
         - Godišnja nagrada ULUPUDS-a, Beograd
1977 - Nagrada za fotografiju na XVIII Oktobarskom salonu, Beograd
1979 - Diploma sa plaketom ULUPUDS-a, Beograd
          - Nagrada za fotografiju arhitektonskih objekata na Salonu arhitekture, Beograd
1980 - Nagrada SIZ-a za kulturu SR Srbije za izložbu održanu u Salonu Muzeja savremene
           umetnosti 1979.
1985 - Godišnja nagrada ULUPUDS-a, Beograd
1986 - Otkupna nagrada Kulturno-prosvetne zajednice Beograda na Majskom salonu
1996 - Nagrada za životno delo ULUPUDS-a, Beograd
 
 *
 
DELA M. LOVRIĆA NALAZE SE:
u Beogradu: Muzej primenjene umetnosti, Muzej savremene umetnosti, Muzej grada Beograda, Istorijski muzej SR Srbije, Muzej revolucije naroda Jugoslavije, Foto-zbirka Nacionalnog centra za fotografiju, Narodna biblioteka SR Srbije, Narodni univerzitet “Braca Stamenkovic“, Hotel Interkontinental, Jugobanka, Rudarski institut; 
u Parizu (Francuska): Nacionalna biblioteka; u Ruanu: Muzej savremene umetnosti; 
u Sezanu (Francuska): Umetnicka zbirka; 
u Ljubljani (Slovenija): Zbirka grupe Junij; 
u Rijeci (Hrvatska): Salon Selecta: 
u Sarajevu (Bosna): Elektro-Bosna; 
u Vrnjckoj Bawi: Hotel Breza; 
u Cetinju: Grand hotel; 
na Tari: Hotel Beli bor; 
u Valjevu: Bolnica,
i mnogim javnim i privatnim kolekcijama.
 
*
(05. 6. 2002)
(
home | e-mail